Навчаємо попри все–що для цього потрібно
Добридень, друзі!
Сьогодні мені хотілося б поговорити про те, що треба мати у своєму рюкзаку викладачеві аби бути в змозі навчати будь коли і звідки завгодно. Я маю вдома повністю обладнане робоче місце, але через постійні відключення світла не міг нормально працювати – проводити тренінги, навіть читати лекції для студентів коледжу – бо разом зі світлом зникає також інтернет – навіть мобільний.
Тож мені довелось побігати в інше місце, де світло не вимикали. Саме тому я й хочу зараз поговорити про те обладнання та ПЗ, яке потрібне аби навчати не з дому, навчати ефективно і з комфортом.
Стаціонарне робоче місце
Почати я хотів би з невеличкого фото робочого столу в моєму домашньому кабінеті. Ось так він виглядав (це досить старий знімок – ще з Windows 10) під час проведення зустрічі зі студентами-першокурсниками у метавсесвіті Nowhere (на лівому моніторі – віртуальне середовище, на основному – вайбер, в якому ми переписувались з колегами під час заходу, на маленькому екрані – підказка – сценарій зустрічі):
А з іншого боку від камери ще залишилось моє зручне геймерське крісло.
Ви скажете, що все це понти (мої колеги іноді критикують мене за любов до RGB-підсвітки) й без більшості прибамбасів на цьому столі можна було б і обійтися – аби проводити онлайн-навчання достатньо мати ноутбук і доступ до Інтернету!
В найпростішому випадку – коли ви проводите зустрічі тривалістю півтори-два години, де просто демонструєте слайди та спілкуєтесь з аудиторією – так, тут я з вами погоджусь. Але якщо ви – як я – постійно проводите стандартні 5-денні (40 годинні) тренінги – а це робота перед камерою з 10 до 17:30 з понеділка по п’ятницю, то слід подбати про наступне обладнання:
-
хоча б два монітори – з одного щось демонструєте, а інший для підглядання, пошуку інформації так щоб студенти цього не бачили, тощо (і бажано хоча б 32” та з 2K. До речі, я став великим фанатом ультрашироких моніторів – з часом напишу чому)
-
якісна камера (в ідеалі – 4K)
-
якісний мікрофон (в ідеалі – спрямований і з візуальним контролем того увімкнений він чи ні)
-
макро-клавіатура (стрім-контролер) для виконання дій одним натиском – запуску застосунків, вставки заздалегідь заготованого тексту, відкриття сайтів тощо
-
зручні миша та клавіатура (і бажано з підсвіткою – це спрощує роботу у темряві й не тільки)
-
потужна відеокарта (бажано хоча б з молодших RTX) – для обробки зображення з камери та накладання ефектів (покращення кольорів, розмиття чи заміна фону тощо) у реальному часі. Для рендерингу відеозаписів занять це теж буде великий плюс
-
потужний комп’ютер (і краще щоб “оперативки” було 64Гб) – аби не турбуватись про купу відкритих у браузері вкладок і не змушувати студентів чекати завантаження програм тощо. До речі, дуже добре якщо ви зможете візуально контролювати використання ресурсів з допомогою окремого екранчика
-
на підхваті бажано також мати планшет чи дошку для записів – аби коли почули якесь складне питання швидко його занотувати щоб пошукати відповідь під час перерви
Програмне забезпечення теж надзвичайно важливе. Я не буду нагадувати про необхідність постійного оновлення операційної системи та прикладного ПЗ, не буду говорити про засоби створення презентацій тощо – просто розкажу про мінімально необхідні допоміжні програми:
-
остання версія Chrome - бо навчання ми проводимо у Google Meet, та й взагалі я люблю цей браузер за чудову інтеграцію з іншими сервісами компанії (хоч новий Edge теж тепер непоганий – бо теж побудований на рушієві Chromium)
-
ZoomIt – аби мати змогу оперативно збільшити ділянку екрану для студентів або додати анотації до того, що вони бачуть на екрані, або запустити таймер
-
NVIDIA Btoadcast (тільки для власників RTX) – аби в реальному часі обробляти картинку з камери, звук з мікрофону та звук зустрічі
-
Camtasia – для запису й монтажу відео та публікації його в Мережі. Це просто найкращий продукт такого роду. Так, можна використати й безкоштовні програми – наприклад, славнозвісну OBS Studio, але Camtasia – це зовсім інший рівень!
-
Microsoft PowerToys – для зручного керування розташуванням вікон на ультраширокому моніторі, оперативного пошуку вказівника миші, візуального супроводу курсора тощо
-
Notion – чудовий записник, доступний на всіх ваших пристроях – у мене вже давно сформувалась звичка готувати перед кожним курсом сторінку в Notion з усією інформацією, яка мені може знадобитись – розкладом, важливими посиланнями, контактами студентів тощо
-
онлайн-дошка Miro – для швидких ілюстрацій та роботи з ними спільно зі студентами. Класна штука, тим більше чудово інтегрується з Google Meet
Про розширення для Chrome та ті сервіси та плагіни, які ми використовуємо з Google Meet, Google Classroom, Google Drive, GitHub, GitHub Classroom треба було б взагалі поговорити окремо – вище я описав тільки необхідний мінімум.
Працюємо не з дому
Але що якщо вдома немає електрики і ви не можете скористатись всім тим обладнанням, яке маєте? Так, я маю автомобільний акумулятор + інвертор, але на жаль, разом з електрикою зникає й інтернет (як виявилось, НІХТО з провайдерів в нашому районі не надає послуг у разі відсутності електрики в будинку), мобільний інтернет теж стає настільки повільним, що повідомлення у вайбері завантажуються по півгодини.
Це велика проблема, бо тренінги не вдасться перенести чи просто пропустити якусь тему. Та навіть якби можна було – “Полтаваобленерго” завжди вимикали і вмикали світло коли заманеться, наплювавши на всі графіки, тож планувати свій день неможливо. Та й взагалі – навіть при вимкненнях за схемою +4/-2 – це половина робочого дня коту під хвіст – нормально працювати щоб мати змогу прогодувати сім’ю просто неможливо.
Так, останні кілька днів начеб-то відключень не було, але вчора нас відключали, та й сьогодні пишуть, що “в області зберігаються мережеві обмеження й можливі відключення щоб уникнути аварій” – в чому причина – абсолютно незрозуміло, але факт залишається фактом.
Тож що треба мати аби навчати не з дому? Стосовно ПЗ – все звісно те ж саме. Стосовно обладнання – тут треба бути трохи скромнішим, бо все це треба носити з собою. Що ж, почну знову ж таки з фото (на фото не видно мишки, акустики та телефона, які теж є важливими):
Тож що ж за обладнання ми тут бачимо:
-
ноутбук - так, не настільки потужний, як домашня машина, але з досить потужним процесором, 32Гб “оперативки” та RTX 3050TI + окремий екранчик для контролю використання ресурсів
-
додатковий портативний монітор – на жаль, вони обидва – і екран ноутбука, і цей додатковий монітор – всього лиш FullHD (1920×1080), але все одно їх два
-
зручні клавіатура та мишка з підсвіткою (так, клавіатура ноутбука теж має підсвітку, але лише білим кольором, а я звик до червоної, плюс, вона вимикається, якщо певний час не натискати клавіш)
-
якісна камера (бо вбудована в ноутбук – далеко “не фонтан”)
-
якісний мікрофон (вбудований теж непоганий, але хотілося мати візуальне підтвердження статусу мікрофона)
-
дешева безіменна макро-клавіатура з Aliexpress – звісно, це не StreamDeck, як вдома, але краще ніж нічого. До речі, я також використовую MacroDeck (безкоштовно) на телефоні – це дає близький до StreamDeck користувацький досвід
-
компактна акустична система – бо на звуку конструктори ноутбука теж, схоже, зекономили
Ну й звісно ж, доводиться тягати з собою ще переноску (розгалуджувач живлення) з універсальними розетками, бо частина обладнання – з американськими вилками, підставку під ноутбук, невеличкий USB-хаб і купу кабелів Type-C.
Про зручне крісло, звісно, довелось забути, але хоча б так…
Звісно ж, для роботи також потрібне інтернет-з’єднання (хоча б 100Mbps).
Що ж, це все про що я хотів сьогодні розповісти – як бачите, викладання тепер теж непроста справа, “на пальцях” вже не вийде – потрібне відповідне обладнання та програмне забезпечення. Знову ж таки – якщо ви не сидите по 8 годин перед камерою, а просто епізодично проводите заняття по півтори-дві години – так заморочуватись не варто. Але якщо це ваша основна робота – доведеться зробити певні інвестиції…
Якщо когось цікавлять конкретні моделі, якісь особливості чи враження від використання обладнання, показаного на фото – пишіть в коментарях!
До зустрічі за тиждень, друзі!
Бережіть себе та своїх близьких, не нехтуйте сигналами повітряної тривоги!
Ви можете відслідковувати коментарі до цього запису за допомогою RSS 2.0. Ви можете лишити коментар, або використати трекбек з Вашого сайту.